Licznik NET

Głównym elementem systemu jest Licznik NET. Jest to niewielkie urządzenie zliczające impulsy otrzymywane z bariery oraz wysyłające pomiary w postaci raportów pod wskazany adres e-mail.

Standardowo licznik współpracuje z detektorem typu bariera – dającym impuls w momencie przejścia osoby (powodującego przecięcie wiązki światła). Oznacza to, że każda osoba  ‘generuje’ dwa impulsy – przy wchodzeniu i wychodzeniu z obiektu. Licznik musi zatem zapamiętywać co drugi impuls. W 99% zastosowań takie rozwiązanie jest wystarczające.

W bardzo szczególnych przypadkach może zachodzić konieczność zliczania tylko osób wchodzących  – wtedy należy zastosować barierę kierunkową. Do Licznika NET mogą zostać podłączone 4 bariery zwykłe (bez detekcji kierunku) lub 2 bariery kierunkowe.

Zliczanie osób typowo odbywa się w godzinach od 8.00 do 22.00 (możliwe jest liczenie w obrębie całej doby). Licznik NET zapamiętuje pomiary w rozbiciu na poszczególne godziny (jest zatem możliwość analizy obciążenia placówki w ciągu dnia). Aby realizować tę funkcję, posiada wbudowany zegar czasu rzeczywistego, który jest automatycznie synchronizowany przez internet ze wzorcem czasu w momencie włączania licznika (podczas instalacji) a następnie raz na dobę w celu zapewnienia spójności pomiarów. Takie rozwiązanie zapewnia jednolity czas pomiarów w licznikach zainstalowanych we wszystkich placówkach – także przy przechodzeniu na czas letni/zimowy.

Jak zostało wspomniane Licznik NET wysyła raporty z pomiarami w postaci wiadomości e-mail. Każdy mail zawiera od 1 do 7 raportów dobowych. Następne dni powodują usuwanie z pamięci najstarszych danych tak, aby zawsze dostępne było 7 ostatnich dni. Taki bufor jest absolutnie wystarczający, aby zabezpieczyć się przed utratą danych w przypadku np. awarii łącz internetowych.

Warto podkreślić, że Licznik NET ma także wbudowane mechanizmy diagnostyczne. Celowe lub przypadkowe zasłonięcie bariery na dłuższy czas jest sygnalizowane przez licznik powtarzającym się sygnałem dźwiękowym (w celu zwrócenia uwagi personelu). Dodatkowo licznik sumuje czas takiego zasłonięcia w ciągu całego dnia. Na tej podstawie można szacować czy przyczyna zasłonięcia była przypadkowa czy raczej ma znamiona celowego działania.

Statystyki on-line

Jak wynika z powyższego opisu Licznik NET pracuje całkowicie bezobsługowo. W celu ułatwienia obróbki przekazywanych przez licznik danych możliwe jest skorzystanie z aplikacji internetowej ‘Statystyki on – line’. Umożliwia ona automatyczne odbieranie generowanych przez Licznik NET maili i dodawanie ich do bazy danych. Użytkownik po zalogowaniu ma dostęp do szeregu funkcji ułatwiających generowanie w postaci wykresów i tabel dowolnych zestawień i porównań.

Główne funkcje aplikacji ‘Statystyki on – line’:

  • dostęp do danych poprzez internet (przy pomocy przeglądarki),
  • bezpieczeństwo danych (połączenia szyfrowane),
  • obsługa dowolnej liczby obiektów (wiadomości wysyłanych przez liczniki),
  • swobodne określanie kryteriów analizy danych (zestawienia, porównania, sumowania),
  • możliwość podglądu danych w postaci wykresów i tabel,
  • możliwość pobierania przygotowanych zestawień na swój komputer (wykresy i tabele),
  • zdefiniowane typowe zestawienia: „Popularność firmy” oraz „Ranking obiektów”,
  • definiowanie użytkowników z różnymi uprawnieniami oraz dostępem do pomiarów z wybranych obiektów,
  • wewnętrzny system pocztowy do wymiany notatek między użytkownikami,
  • indywidualna kolorystyka aplikacji dla każdego użytkownika,
  • diagnostyka działania liczników.

Szczególnie warta podkreślenia jest funkcja, dzięki której użytkownicy systemu mogą codziennie otrzymywać na swoją skrzynkę e-mail aktualne raporty wyliczane na podstawie pomiarów z obiektów im przypisanych. Oznacza to, że można zdefiniować np; Kierowników regionalnych i każdemu z Nich przypisać podległe obiekty – codziennie rano otrzymają wykresy dotyczące podległych im obiektów. Mogą też zostać zdefiniowani kierownicy salonów, którzy będą widzieć dane tylko ze swojego salonu, jak również kadra zarządzająca, która będzie mogła analizować dane gromadzone ze wszystkich obiektów firmy. Wszyscy Oni mogą wykonywać dowolne analizy i zestawienia (używając jedynie przeglądarki internetowej) i efekty pracy zaimportować jako wykres lub tabelkę do swojego komputera.

Nie bez znaczenia są też funkcje autokontroli i autodiagnostyki. Dzięki nim możliwe jest szybkie ustalenie czy dane gromadzone przez licznik są wiarygodne i rzetelne (nie były sztucznie zaniżane) oraz czy licznik pracuje poprawnie (a jeżeli nie to jaka jest przyczyna – w większości przypadków jest ona zewnętrzna i da się ją usunąć samodzielnie bez konieczności wzywania serwisu).

Z uwagi na fakt, że aplikacja jest zlokalizowana na naszym serwerze – to my jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo danych, ich archiwizację, utrzymanie serwera a także ciągłe rozwijanie i rozbudowywanie jej możliwości – zgodnie z oczekiwaniami i sugestiami klientów.

Podsumowanie

Małe, dyskretne urządzenie.

Gabaryty i mocowanie pozwalają na instalację licznika w dowolnym miejscu np. na zapleczu (rozdzielnia telefoniczna, informatyczna lub elektryczna).

Oddzielny element detekcyjny.
Detektor jako jedyny widoczny element systemu musi być właściwie dobrany zarówno pod względem estetycznym (pasującym do wystroju) jak i funkcjonalnym.

Nie wymaga dodatkowych urządzeń.
Licznik NET jest kompletnym urządzeniem – nie wymaga angażowania zewnętrznego komputera, na którym instalowane byłoby jakieś oprogramowanie wspomagające, stanowiące najsłabszy element systemu (zawieszanie systemu, zbyt duże obciążenie procesora innymi aplikacjami itp.).

Bezobsługowa praca.
Po zainstalowaniu licznika zapominacie Państwo o jego istnieniu – korzystacie jedynie z efektów jego pracy. Personel pracujący w danej placówce nie musi nawet znać miejsca instalacji.

Pewność działania.
Konstrukcja licznika NET jest wynikiem wieloletnich doświadczeń z wdrażania systemów liczenia klientów co daje gwarancję poprawności działania w każdych warunkach (między innymi Licznik NET posiada wielopoziomowy Watchdog monitorujący prawidłowe działanie – a w przypadku anomalii powodujący restart urządzenia).

Automatyczny upgrade.
Licznik NET posiada zawsze aktualną wersję firmware’u – dokonuje samodzielnej aktualizacji. Oznacza to, że jeżeli zgłosicie potrzebę wprowadzenia nowych funkcjonalności – jesteśmy w stanie jednocześnie wprowadzić je we wszystkich obiektach.

Bezpieczeństwo danych.
Dane gromadzone przez licznik NET są bezpieczne zarówno w jego pamięci nieulotnej jak i w trakcie całego procesu przesyłu oraz obróbki.